niedziela, 1 marca 2015

Test Grundfos MQ 3-35 / MQ 3-45 oraz opinie użytkowników

Hydrofory Grundfos MQ 3-35 i MQ 3-45 są kompaktowymi urządzeniami integrującymi w jednej obudowie pompę wody, sterownik ciśnieniowy z zaworem zwrotnym oraz przeponowy zbiornik hydroforowy.
Pomimo, że jest to nowoczesne urządzenie to od wielu lat oferowane na rynku dzięki czemu można już coś napisać na temat jego zalet i wad jak również trwałości urządzenia.  
Grundfos MQ 3-35 MQ 3-45 przekrój
Konstrukcja urządzenia wykonana jest z trwałych materiałów umożliwiających także pompowanie wody przeznaczonej do celów spożywczych co potwierdzają odpowiednie atesty. 
Obudowa pompy wykonana ze stali nierdzewnej skrywa dyfuzory wykonane z POM wzmocnionego włóknem szklanym oraz wirniki z PPO także wzmocnione włóknem szklanym. Wbrew obiegowym opiniom urządzenia te mają znacznie większą trwałość niż tańsze pompy wyposażone w wirniki wykonane ze stali nierdzewnej czy mosiądzu. Nie jest to jednak innowacyjna konstrukcja, gdyż takie name rozwiązania stosowane są od lat przez innych renomowanych producentów pompa. Takie materiały konstrukcyjne posiadają między innymi  pompy głębinowe Grundfos SQ, Ebara 3TP czy Belardi.
Rozwiązanie takie umożliwia bezproblemowe wykorzystanie hydroforu do tłoczenia wody deszczowej, która ma w większości przypadków kwaśny odczyn. Woda deszczowa jest wodą miękką, która po wstępnym oczyszczeniu chętnie wykorzystywana jest nie tylko do podlewania ogrodu lecz również do spłukiwania toalety oraz do prania.  Wykorzystaniu tych urządzeń do nawadniania sprzyjają energooszczędne silniki oraz relatywnie duża wydajność.
Nie jest możliwe w przypadku większości tanich pomp gdzie część materiałów mających kontakt z wodą nie jest odporna na deszczówkę i ulega szybkiej korozji. 
Woda tłoczona przez pompę opływa silnik napędzający chłodząc go. Takie rozwiązanie uniemożliwia przegrzanie się silnika podczas długotrwałej pracy ale jednocześnie pochłaniając drgania dzięki czemu jest to jedno z cichszych urządzeń tego typu na rynku.
Jest to cecha szczególnie ważna dla osób poszukujących pompy na działkę lub domku letniskowego, gdzie urządzenie nie może być umieszczone w oddzielnym pomieszczeniu.
Wbudowany sterownik załącza hydrofor, gdy ciśnienie w instalacji spadnie poniżej 1,5 bar. i wyłącza, gdy ustaje przepływ. Wyłączenie przy braku przepływu stanowi równocześnie zabezpieczenie pompy przed pracą na sucho i tym samym jej uszkodzeniu przez zatarcie. sterownik ma możliwość automatycznego restartu po wyłączeniu na skutek pracy na sucho w przeciągu 30 minut przez pierwsze 24 godziny. 
Zintegrowany zbiornik zapobiega zbyt częstemu załączaniu się urządzenia powstających na skutek nieszczelności w instalacji.
Hydrofory mogą również pracować przy ciśnieniu napływu dochodzącym do 3 bar co teoretycznie umożliwia wykorzystanie również do podnoszenia ciśnienia z wodociągu. Niestety w naszych warunkach, gdzie wahania w sieci wodociągowej są bardzo duże i często w godzinach nocnych znacznie przekracza 3 bar. Powoduje to najczęściej uszkodzenia czujnika przepływy lub dławicy. Po pewnym czasie problemy sprawia także elektronika.
Opinie wśród użytkowników urządzenia bywają bardzo skrajne od bardzo pozytywnych od użytkowników w miarę nowych urządzeń do skrajnie negatywnych od użytkowników starszych urządzeń. Na te drugie składa się kilka czynników. Na pewno nie są to urządzenia tak długowieczne i niezawodne jak starsze urządzenia tej marki sprzed 20-tu lat. Drugim czynnikiem są na pewno bardzo wysokie ceny oryginalnych części zamiennych oraz brak zamienników. Powoduje to, że ewentualna naprawa urządzenia nierzadko kosztuje ponad połowę nowego urządzenia i nadal nie będzie to pełna regeneracja.
Niewątpliwie włoskie urządzenia EBS 1000 i EBS 1250 są dla prezentowanych wyżej urządzeń groźną konkurencją, która nie różni się zbytnio jakością i bezawaryjnością a jest znacznie tańsza w serwisowaniu.