środa, 27 stycznia 2016

Jak zabezpieczyć pompę przed pracą na sucho ?


W przypadku pomp ssących oraz samozasysających czujnik poziomu wody, który dobrze się sprawdza zabezpieczając pompy głębinowe przed pracą na sucho nie jest najlepszym rozwiązaniem. Czujnik taki nie uchroni pompy na przykład w przypadku rozszczelnienia się przewodu ssawnego lub pompy lub utraty zdolności zasysania pompy na skutek jej zużycia. Sprawia to, że pompa ssąca jest znacznie bardziej narażone na uszkodzenie na skuter suchobiegu. Z tego też powodu do ich ochrony stosowane są innego typu urządzenia. Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem pompy ssącej ze względu na bardzo prostą konstrukcję a co za tym idzie niską cenę jest ...
Hydrostop - zabezpieczenie przed pracą na sucho

Ciśnieniowe zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem

Przykładem tego typu urządzenia jest na przykład Hydrostop. Konstrukcyjnie tego typu urządzenia są zbliżone do tradycyjnych wyłączników ciśnieniowych takich na przykład jak wyłącznik ciśnieniowy PM-5. Zasadniczą zaletą tego typu urządzeń jest fakt, że nie ma w nim elementu, który tłumił by przepływ utrudniając przepływ wody. Jest to szczególnie pożądane w przypadku pompowania dużych ilości wody jaka ma na przykład miejsce przy nawadnianiu upraw za pomocą taśm i linii kroplujących a nawet deszczowni.

Podłączenie zabezpieczenia pompy

nie nastręcza trudności. Urządzenie montuje się po stronie tłocznej pompy podłączając je elektrycznie pomiędzy źródło prądu a silnik elektryczny pompy. Pomiędzy pompą a hydrostopem należy zamontować filtr antypiaskowy. Należy pamiętać, że urządzenia przeznaczone jest do ochrony pomp wyposażonych w silnik jednofazowy a styki zabezpieczenia mają ograniczoną zdolność obciążenia do 10 Amper przez co urządzenia tego nie można stosować pomp o większej mocy na przykład MHI2200. Hydrostop działa na zasadzie pomiaru ciśnienia w układzie tłocznym pompy podczas jej pracy. Jeżeli ciśnienie spadnie poniżej wartości 0,8 bara urządzenie odetnie zasilanie od silnika pompy ssącej. Taki sposób działania nie gwarantuje co prawda zabezpieczenia pompy przed pracą na sucho jeśli pracuje ona w układzie hydroforowym ze zbiornikiem jednakże jest skuteczna na przykład przy pracy pompy bezpośrednio zasilającej układ nawadniania kropelkowego upraw za pomocą taśm lub linii kroplujących. Dzięki temu urządzeniu pompę można zostawić bez dozoru na długi czas jakiego wymaga nawadnianie kropelkowe. Oczywiście należy pamiętać, że zabezpieczenie przed pracą na sucho jest tylko urządzeniem zabezpieczającym hydraulikę pompy przed zatarciem dlatego też pompa musi być bezwzględnie także zabezpieczona elektrycznie.
W zestawach hydroforowych znacznie lepiej sprawują się innego typu zabezpieczenia o czym napiszemy wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie dopuszczamy umieszczania w komentarzach informacji o charakterze komercyjnym. Zastrzegamy prawo usunięcia postów niezgodnych z polityką marketingową bloga.