Żelazo w wodzie - uciążliwe czy szkodliwe ?
Pomimo, że żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym naszemu organizmowi do zdrowego życia to jego nadmiar jest w stanie skutecznie uprzykrzyć nam życie. Z tego też powodu w większości instalacji wodociągowych stosuje się odżelaziacze obniżające ilość tego pierwiastka w wodzie. W ludzkim organizmie powinno znajdować się od 3,5 do 4,5 g żelaza. Pierwiastek ten nie tylko jest współodpowiedzialny za tworzenie krwi ale również za magazynowanie i transport tlenu niezbędnego do życia komórek w organizmie. Jego brak lub niedobór prowadzi do groźnych schorzeń takich jak anemia, przemęczenie, osłabienie organizmu itp. Może mniej groźny ale równie uciążliwy jest jego nadmiar. Polska norma dopuszcza zawartość żelaza w wodzie na poziomie nie większym niż 0,2 mg na litr. Już pięciokrotne przekroczenie normy sprawia dość duże uciążliwości - przy takim stężeniu żelaza na instalacji sanitarnej tworzą się rdzawe zacieki, które można co prawda usunąć, jednak zabiera to czas. W przypadku, gdy ilość żelaza w wodzie przekracza normy dziesięciokrotnie pojawiają się większe problemy - nie tylko podczas prania niszczy się bielizna ale również woda przybiera metaliczny smak. Aby skutecznie rozwiązać problem w instalacji wodnej montuje się odżelaziacze.
Jak działa odżelaziacz ?
Odżelaziacze są końcowym elementem instalacji uzdatniającej wodę w których następuje odseparowanie żelaza od wody. Aby jednak ten proces mógł nastąpić i być skuteczny należy zawczasu zmienić postać żelaza zawartego w wodzie. Woda wydobywana z pod ziemi przez pompy głębinowe zawiera żelazo dwuwartościowe pochodzące z wodorowęglanu żalazawego oraz siarczanu żelazawego. Obydwa te związki łatwo ulegają procesowi hydrolizy czyli pod wpływem zetknięcia z powietrzem ulegają utlenieniu do żelaza trójwartościowego tworząc wodorotlenek żelazowy. Aby ta reakcja mogła przebiec szybko i skutecznie w instalacji pomiędzy pompą a zbiornikiem hydroforowym montuje się aspirator, którego zadaniem jest dostarczenie do wody odpowiedniej ilości powietrza. Za prawidłowe wymieszanie powietrza z wodą odpowiedzialna jest dysza rozbryzgowa w którą wyposaża się zbiornik hydroforowy. Aby proces mieszania powietrza z wodą był skuteczny przestrzeń wodna zbiornika nie może być odseparowana od przestrzeni gazowej przeponą co wymusza zastosowanie w instalacji hydroforu wyposażonego w zbiornik ocynkowany. To właśnie w nim tworzy się trudno rozpuszczalny wodorotlenek żelazowy w postaci ciemnoczerwonych kłaczków.
Dobór i montaż odżelaziacza
W zależności od ilości wytrąconego wodorotlenku, współczynnika pH wody oraz oczekiwanej wydajności dobieramy odpowiednie złoże, które umożliwia odseparowanie związków żelaza z wody. Aby cały proces mógł skutecznie zachodzić należy zadbać o prawidłowy montaż odżelaziacza oraz wszystkich elementów współpracujących. Prawidłowe zamontowanie całego zestawu odżelaziacza umożliwi nie tylko właściwy dobór dawki powietrza, skuteczność napowietrzania się wody umożliwiającą wysoką skuteczność wytrącania się żelaza jak również bardzo skuteczne płukanie złoża. Usunięcie odseparowanego wodorotlenku w odżelaziaczach odbywa się najczęściej przez płukanie wodą w kierunku wstecznym bez konieczności używania związków chemicznych. Jeżeli mają Państwo jakieś pytania, lub chcieli by skorzystać z naszych usług prosimy o kontakt : dostudni@gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Nie dopuszczamy umieszczania w komentarzach informacji o charakterze komercyjnym. Zastrzegamy prawo usunięcia postów niezgodnych z polityką marketingową bloga.