sobota, 14 maja 2016

Uzdatnianie wody dla systemu nawadniania - czy to ma sens ?

Często zdarza się, że domowe instalacje wodne zasilane przez pompy głębinowe z głębszych studni wyposaża się w filtry mające oczyszczać wodę na cele domowe a system nawadniania zasilany jest bezpośrednio ze studni z pominięciem filtracji. Czy takie postępowanie jest właściwe ?
Większość związków zawartych w wodzie głębinowej nie wywołuje negatywnych skutków podczas podlewania zarówno dla roślin jak i człowieka. Niestety nie dotyczy to żelaza, które dość często w nadmiernych ilościach występują w wodzie głębinowej.
W głębinach żelazo występuje jako jon dwuwartościowy, który jest rozpuszczony i nie stanowi dla instalacji problemu, dopiero kontakt wody z powietrzem sprawia, że zmienia on wartościowość i wydziela się jako nierozpuszczalny wodorotlenek żelaza.

Czy warto stosować odżelaziacz do systemu nawadniania ogrodu ?

Stara prawda mówi, że lepiej i taniej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się ona także i w tym przypadku. Skutkiem braku odpowiedniego filtra są nie tylko zatykające się filtry w zraszaczach, które skutecznie ograniczają skuteczność nawadniania i wymagają stałego serwisowania ale przede wszystkim zatykające się linie i taśmy kroplujące, które trzeba okresowo wymieniać. Innym bardzo uciążliwym skutkiem jest rdzawy nalot pojawiający się na ścieżkach, podjazdach oraz elewacji budynku. Jego usuwanie okazuje się w dłuższym okresie czasu bardzo kosztowne a nieraz również zupełnie nieskuteczne. Chemia używana do walki z rdzawym nalotem skuteczniej niż z rdzę niszczy również roślinność. Słowem to, co ma sprawiać radość i umilać wolny czas staje się źródłem frustracji i zmartwień. Z tego też powodu już projekt nawadniania ogrodu powinien uwzględniać w razie konieczności montaż odżelaziacza.    

Jak szybko i skutecznie pozbyć się żelaza z wody ?

Jak można zauważyć nalewając zażelazioną wodę ze studni do szklanki po pewnym czasie w wodzie wydziela się brunatna zawiesina będąca właśnie wodorotlenkiem żelaza. Proces ten przebiega samoczynnie jednakże jest on bardzo powolny. Powodem tego jest, że płynąca woda nie jest dokładnie napowietrzona i następuje to dopiero w szklance. Ten sam proces zachodzi również na końcach instalacji wodnej. Proces ten można oczywiście przyspieszyć inicjując go w instalacji hydroforowej. Aby to uzyskać najczęściej stosuje się hydrofory wyposażone w zbiorniki ocynkowane wyposażone w deszczownice skutecznie mieszające powietrze zaczerpnięte przez aspirator z wodą pobieraną ze studni.
Skuteczne odseparowanie wytrąconego tlenku żelaza za pomocą filtracji i cedzenia następuje w odżelaziaczu.
Pomimo, że początkowo wydaje się, iż montaż odżelaziacza na cele nawadniania jest zbyt drogą inwestycją to porównując ją z kosztami usuwania z elewacji rdzawego nalotu oraz serwisowania systemu nawadniania okazuje się uzasadnione ekonomicznie nawet uwzględniając konieczną okresową konserwację. Instalacja taka może być zamontowana również na zewnątrz działając jedynie wiosną i latem co sprawia, iż musi być ona wyposażone w układ umożliwiający jej bezpieczne odłączenie na sezon zimowy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie dopuszczamy umieszczania w komentarzach informacji o charakterze komercyjnym. Zastrzegamy prawo usunięcia postów niezgodnych z polityką marketingową bloga.