piątek, 11 listopada 2016

Pompy głębinowe czy ssące do systemu automatycznego nawadniania ogrodu ?

Ze względu na wysoką cenę wody z sieci wodociągowych warto planując montaż systemu nawadniania ogrodu wykorzystać alternatywne źródło wody jakim jest pompa głębinowa dostarczająca wodę ze studni. Jest to korzystne nie tylko ze względu na znacznie niższą cenę wody pozyskanej z własnego ujęcia lecz również uniezależnienia efektywności działania systemu od ciśnienia w sieci wodociągowej.
W przypadku wykorzystania studni o większej średnicy - umożliwiającej zainstalowanie pompy głębinowej warto skorzystać z tej sposobności. Z reguły pompy te posiadają wyższą sprawność od pomp ssąco-tłoczących przez co ich eksploatacja bywa znacznie tańsza. Przykładem, który dobrze obrazuje są tanie pompy Omnigena .
Jedną z najpopularniejszych obecnie pomp ssących ze względu na bardzo niską cenę jest wielostopniowa pompa MH1300 , która dzięki silnikowi o mocy 1300 Wat jest w stanie wytworzyć ciśnienie do 5,5 bara lub osiągnąć wydajność 100 L/min. Pompa 3,5 sc3/16 jest typowym przedstawicielem tanich wielostopniowych pomp głębinowych, która do osiągnięcia wydajności 95/L/min lub wytworzenia ciśnienia rzędu 7,8 bara potrzebuje silnika o mocy jedynie 750 Wat. Jak widać, przy porównywalnych parametrach pompa głębinowa zużywa znacznie mniej prądu co w przypadku wykorzystania jej do nawadniania, gdzie zużywa się relatywnie dużo wody sprawia, że jest to zakup gwarantujący dużo niższe koszty eksploatacji. Oba te urządzenia nadają się wyłącznie do pompowania czystej wody nie zawierającej cząsteczek szlifujących takich jak na przykład drobinki piasku przenikające przez filtry studzienne. Sprawia to, że wykorzystanie tych urządzeń w nowo wywierconych studniach obarczone jest dużym ryzykiem ich uszkodzenia nie podlegającego naprawie gwarancyjnej.
W przypadku nowo wierconych studni warto zainteresować się nieco droższymi pompami głębinowymi, które dopuszczają pompowanie wody zawierającej drobinki piasku. Niektóre pompy głębinowe nawet te tańsze wyposażone są w tak zwane pływające wirniki. Sprawia to, że w przypadku, gdy pomiędzy wirnik a dyfuzor dostanie się mały twardy element stały taki jak na przykład ziarenko piasku wirnik chwilowo oddali się od dyfuzora umożliwiając przetłoczenie tego elementu nie uszkadzając elementów tłoczących pompy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie dopuszczamy umieszczania w komentarzach informacji o charakterze komercyjnym. Zastrzegamy prawo usunięcia postów niezgodnych z polityką marketingową bloga.