wtorek, 28 marca 2017

Grundfos Scala2 czyli Jetpaq4 reaktywacja

Geneza powstania Grundfos Scala2

Jetpaq4 jest pierwowzorem nowego modelu Grundfos Scala2
Pierwowzorem hydroforu Scala2 były modele Jetpaq produkowane w ubiegłym stuleciu. Kiedy w 1995 roku duńska firma Grundfos wprowadziła hydrofory Jetpaq2 oraz Jetpaq4 były to na wskroś nowoczesne urządzenia. Konstruktorom udało się w kompaktowej obudowie zamknąć niewielki przeponowy zbiornik, pompę wyposażoną energooszczędny silnik, zawór zwrotny oraz sterownik silnika modulujący częstotliwość jego obrotów na podstawie odczytu czujnika ciśnienia wody. Bardzo duży zakres regulacji obrotów w zakresie od 1980 do 7920 obrotów na minutę sprawiał, że urządzenie to było w stanie utrzymać w instalacji stałe ciśnienie niezależnie od ilości pobieranej wody.
Były to bardzo uniwersalne hydrofory, gdyż zastosowanie jednowirnikowej samozasysającej pompy sprawiło, że urządzenia z powodzeniem mogły być wykorzystywane zarówno do czerpania wody ze studni, podwyższania ciśnienia w instalacji domowej z sieci miejskiej bądź wodociągu lub też zasilania systemu nawadniania ze zbiorników wody deszczowej. Te założenia były także jednym z głównych kryteriów przy przy projektowaniu Scala2 Grundfos.

Parametry techniczne pompy

Pomimo zastosowania w pierwowzorze silnika jednofazowego o mocy jedynie 990 Wat konstruktorom udało się uzyskać wydajność ponad 2,2 m³/h czyli ponad 36 L/min. przy ciśnieniu 3,45 bara. Parametry te w zupełności wystarczały do zaspokojenia zapotrzebowania na wodę nie tylko dużego domu wyposażonego w dwie łazienki ale także dużego systemu nawadniania, w którym na jednej sekcji pracuje kilka zraszaczy rotacyjnych o zasięgu kilkunastu metrów.
Następca hydroforu Jetpaq4 model Scala2
W przypadku hydroforu Scala2 Grundfos osiągnięto takie same parametry hydrauliczne stosując silnik o mocy jedynie 550 Wat. Stało się tak dzięki zastosowaniu pompy wielostopniowej co radykalnie podwyższa jej sprawność.

Ochrona hydroforu przed czynnikami zewnętrznymi

Dużym atutem serii hydroforów Jetpaq była konstrukcja spełniająca normę ochrony IP55. Oznacza to, że urządzenie jest pyłoszczelne i odporne na strugę wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony. Umożliwia to montaż hydroforu na zewnątrz bez zadaszania. W Scala2 firma Grundfos określiła stopień ochrony na IP X4D tj. IP44. Jest to poważny krok w tył w stosunku do pierwowzoru, gdyż praktycznie uniemożliwia montaż na zewnątrz.

Montaż hydroforu

Największym negatywnym zaskoczeniem podczas czytania instrukcji nowego produktu Grundfos-a jest konieczność montażu nowej Scali w tacy ociekowej lub zapewnienie odpływu do kanału ściekowego. Oczywiście do dziś są na rynku pompy SKA z uszczelnieniem sznurowym z których również z zasady kapie i pomimo to są chętnie kupowane, gdyż mają ponadprzeciętną trwałość. Po nowym produkcie Grundfos-a można było się jednak spodziewać dużo więcej, gdyż jego poprzednik nie miał problemów z wyciekami.

Sterownie hydroforem

Panel sterowania i kontroli stanu pracy hydroforu Grundfos Scala2
To co zasadniczo różni oba urządzenia to panel kontrolny i sposób sterowania urządzeniem. W Jetpaq firma Grundfos poszła na minimalizm słusznie zakładając, że użytkownik chce mieć tylko wodę w kranie pod odpowiednim ciśnieniem i podobnie jak przy korzystaniu z wody w mieszkaniu zasilanym z wodociągu nic więcej nie potrzebuje. Do sterowania urządzeniem zastosowano ..... tylko hermetycznie zabezpieczony przełącznik ON-OFF oraz wentyl służący do kontroli i uzupełnienia poduszki powietrznej w zbiorniku. Taki sposób braku sterowania docenią wszyscy użytkownicy ceniący bezobsługowość urządzenia.
Panel kontrolny Scali2 jest bardzo rozbudowany i umożliwia programowanie i kontrolę stanu urządzenia, jednak z punktu widzenia przeciętnego użytkownika jest to typowy migający gadżet. Zdecydowana większość użytkowników i tak w przypadku awarii hydroforu nie będzie miało na tyle dużo wiedzy z zakresu hydrauliki czy elektryki aby rozwiązać problem. W takim przypadku prawie zawsze zostanie wezwany dobry hydraulik, który naprawi hydrofor bez pomocy migających światełek.

Podsumowanie

Krótki test a w zasadzie porównanie urządzeń, które dzieli 21 lat czyli Scala2 i Jetpaq ukazał podobieństwa i różnice obu urządzeń. Jest to bardzo długi okres czasu i gdyby porównanie dotyczyło telefonów czy nawet samochodów stara konstrukcja nie miała by szans w takim starciu. W przypadku zaś obu przedstawionych hydroforów trudno wyłonić zwycięzcę ( zarówno jeden jak i drugi ma swoje wady i zalety i z pewnością znalazły by nabywców ). Cechą, której obecnie nie można porównać jest trwałość obu urządzeń, nowy model jest zbyt krótko na rynku aby móc to ocenić. Część Jetpaq-ów do dziś pracuje bezawaryjne pomimo, że już dawno temu osiągnęły pełnoletność.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie dopuszczamy umieszczania w komentarzach informacji o charakterze komercyjnym. Zastrzegamy prawo usunięcia postów niezgodnych z polityką marketingową bloga.