sobota, 19 listopada 2016

Jaka pompa głębinowa do nawadniania ?

Pompy głębinowe są coraz częściej wybieranymi urządzeniami do zasilania systemów automatycznego nawadniania przez właścicieli ogrodów. Dzieje się tak pomimo tego, że wykonanie studni głębinowej z rurą osłonową jest znacznie droższe niż wywiercenie studni wąsko-rurowej tak zwanej abisynki. Powodem tego jest nie tylko brak ograniczeń związanych z głębokością statycznego i dynamicznego lustra wody ale także dużo większa powierzchnia filtra studziennego co przedkłada się na zdecydowanie większą wydajność studni.
Dobór pompy głębinowej i jej prawidłowy montaż stanowi o tym czy i jak długo inwestor będzie zadowolony z dokonanego wyboru. Często przeglądając bardzo bogatą ofertę urządzeń zadajemy sobie pytanie :

Jaka pompa głębinowa będzie najlepsza do systemu automatycznego nawadniania ?


Ze względu na zasadę działania urządzenia można podzielić na trzy podstawowe grupy:

Pompa śrubowa - ze względu na swoją konstrukcję mają one najmniej elementów ruchomych co sprawia, że często są one najtańsze. Teoretycznie ten rodzaj pomp głębinowych ze względu na to, iż jeden z elementów pompujących jest wykonany z materiału elastycznego powinien być najbardziej odporny na zanieczyszczenia płynące ze studni wraz z wodą jednak ze względu na dobór materiałów oraz jakość montażu są one często bardzo awaryjne. Posiadają one niewielką wydajność co utrudnia wykorzystanie ich w większych systemach nawadniania.

Pompa peryferalna , której najpopularniejszym przedstawicielem jest pompa SKM100. Jest to pompa ściśle-pasowana co oznacza, że jej sprawność jest uzależniona od ścisłego przylegania wirnika do dyfuzora. Ze względu na to, że w tym typie pomp oba elementy wykonane są z metalu ( najczęściej jest to mosiądz lub stal nierdzewna ) każdy element szlifujący płynący ze studni jest w stanie zarysować przylgnię i tym samym obniżyć i tak nie najwyższą sprawność pompy. Tak jak w przypadku pomp śrubowych tu też niewielka wydajność ogranicza możliwości wykorzystania urządzenia w dużych systemach nawadniania.

Pompy odśrodkowe wielostopniowe spośród opisywanych tu pomp posiadają najwyższą sprawność oraz wydajność co predysponuje je do montażu w systemach nawadniania ogrodów. Najtańsze konstrukcje takie jak np. pompy Omnigena serii SC Posiadają sztywno osadzone wirniki wykonane z mało odpornego na uszkodzenia tworzywa co sprawia, że użytkowanie ich w studniach, gdzie mogą przytrafić się drobinki piasku doprowadzi do szybkiego uszkodzenia lub zużycia. Z tego też powodu gwarant w karcie gwarancyjnej zastrzega, że nie mogą one być używane w studniach w których mogą znajdować się szlifujące drobinki np. piasku. Na rynku pojawiło się jednak kilka modeli niewiele droższych pomp, które mogą pracować w wodzie zawierającej niewielką ilość piasku.

O trwałości i bezawaryjności systemu nawadniania oraz pompy decyduje nie tylko prawidłowy jej dobór ale przede wszystkim prawidłowy montaż pompy głębinowej gdyż ma on decydujący wpływ na prawidłową i długą eksploatację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie dopuszczamy umieszczania w komentarzach informacji o charakterze komercyjnym. Zastrzegamy prawo usunięcia postów niezgodnych z polityką marketingową bloga.