środa, 16 listopada 2016

Jaka pompa do nawadniania kropelkowego ?

Nawadnianie kropelkowe jest dość specyficznym systemem nawadniania, gdyż zarówno linie kroplujące wykorzystywane głównie przy nawadnianiu ogrodu jak i taśmy kroplujące wykorzystywane przede wszystkim do nawadniania plantacji i dużych upraw wymagają stosunkowo niedużego ciśnienia wody generowanego przez pompę. W zależności od tego czy pompa ma zasilać wyłącznie nawadnianie kropelkowe czy też inne urządzenia należy w odpowiedni sposób dobrać parametry pompy.

Pompa do linii kroplującej w układach kombinowanych

Ciśnienie maksymalne wody jakie jest w stanie bezpiecznie wytrzymać linia kroplująca jest podobne do tego przy jakim powinny pracować zraszacze rotacyjne i wynosi 4 bary. Sprawia to, że dobór i montaż odpowiedniej pompy do systemu nawadniania dla wielu monterów jest trudny a dla użytkowników nie mających odpowiedniego doświadczenia wprost niemożliwy. Z tego względu w wielu przypadkach stosowane są rozwiązania mające na celu osiągnięciu odpowiednich parametrów na sekcji o najwyższym ciśnieniu i rozbiorze wody i ograniczeniu parametrów pracy dla pozostałych sekcji. W takim przypadku często stosowane są hydrofory czyli układy pompy sprzężonej ze zbiornikiem hydroforowym sterowanej presostatem czyli wyłącznikiem ciśnieniowym.

Pompy do nawadniania kropelkowego na plantacji

W przypadku, gdy pompa ma obsługiwać wyłącznie system nawadniania kropelkowego ważne jest aby prawidłowo dobrać jej parametry do konkretnej instalacji. Zapewni to jej ciągłą pracę przy optymalnym przepływie znacznie wydłużając czas bezawaryjnej pracy. Dobór pompy zawsze uwzględnia nie tylko odpowiednie parametry pracy systemu nawadniania ale także prawidłowy montaż instalacji nawadniania i pompy optymalizujący straty ciśnienia z tytułu tłoczenia i przesyłu wody w rurociągu. Niewielkie korekty redukcji ciśnienia wody w instalacji można w tak zbudowanych systemach regulować za pomocą zaworów. Nie obniży to w znaczny sposób trwałości poszczególnych elementów instalacji ale obniży jej sprawność a co za tym idzie zwiększy koszt eksploatacji.

Pompa głębinowa czy zatapialna ?

To pytanie coraz częściej zadają plantatorzy budując system nawadniania kropelkowego. W przypadku wykorzystania do nawadniania wody ze studni wierconej bądź kopanej znacznie lepsze są pompy głębinowe oferujące znacznie większą sprawność. Mają one co prawda dużo mniejszą tolerancję na zanieczyszczoną wodę ale woda w studniach jest stosunkowo czysta. 
Wykorzystując wodę z akwenu otwartego takiego jak stawu, jeziora czy rzeki lepszym wyborem jest pompa zatapialna o odpowiednich parametrach, gdyż umożliwi ona pompowanie wody z zanieczyszczeniami bez większego uszczerbku na jej żywotność. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie dopuszczamy umieszczania w komentarzach informacji o charakterze komercyjnym. Zastrzegamy prawo usunięcia postów niezgodnych z polityką marketingową bloga.