poniedziałek, 14 listopada 2016

Podlewanie ogrodu wodą z pobliskiej rzeki

Często zdarza się , że klienci do podlewania ogrodu chcą wykorzystać wodę z położonej nieopodal rzeki licząc na to, że jest to rozwiązanie lepsze i tańsze niż wiercenie studni. Już samo uzyskanie odpowiedniego pozwolenia wodno-prawnego jest czasochłonne, to dodatkowym utrudnieniem jest to, że woda z takiego akwenu otwartego nie jest czysta. Tutaj także rodzi się pytanie - jakiego typu urządzenie wybrać aby było najlepsze ?

Czy pompa ssąca nadaje się do czerpania wody z rzeki ?

Zdecydowana większość pomp samozasysających i ssących dostępnych na rynku przeznaczona jest do wody czystej a co za tym idzie nie może być stosowana do pompowania takiej wody bez jej wstępnej filtracji. Oczywiście można w pewnym zakresie zabezpieczyć taką pompę przed zanieczyszczeniami stosując na przykład filtr dyskowy antypiaskowy. Niestety nie jest to do końca dobre rozwiązanie, gdyż nawet czysty filtr zastosowany na zasysaniu znacznie ogranicza przepływ w wraz z odkładającymi się w nim zanieczyszczeniami może doprowadzić do zablokowania przepływu i zatarcia pompy. Wymusza to zastosowanie urządzenia, które zabezpieczy pompę przed pracą na sucho czy też bez przepływu. Nie należy zapominać przy tym, że wśród pomp ssących są zarówno odśrodkowe tolerujące niewielką ilość zanieczyszczeń, czy też znacznie mniej odporne pompy peryferalne. Sprawia to, że instalacja z pompą ssącą będzie nie tylko dość kosztowna ale również wymaga częstej obsługi.

Czerpanie z rzeki wody za pomocą pompy głębinowej

Z racji tego, że część z nich jest przeznaczona do tłoczenia wody z rzeki zawierającej nieduże ilości cząsteczek szlifujących wydaje się znacznie lepszym rozwiązaniem. Problemem w tym przypadku jest doprowadzenie do pompy głębinowej nie tylko rury przesyłającej wodę ale także przewodu zasilającego i odpowiednie jego zabezpieczenie. W rzece z racji występującego w niej nurtu może być wykorzystana nawet górnossąca pompa głębinowa bez konieczności umieszczania ich w dodatkowej rurze osłonowej. Problemem z którym spotykają się właściciele tego typu instalacji jest odpowiednie zabezpieczenie urządzenia przed kradzieżą, gdyż nawet gdy linia brzegowa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie działki należy pamiętać, że zarówno rzeka jak i linia brzegowa jest ogólnodostępna i nie wolno jej grodzić.

Oba przedstawione powyżej rozwiązania pomimo posiadają kilka zalet mają również wiele wad, które na dłuższą metę są bardzo uciążliwe. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się wykonanie na działce studni. W przypadku, gdy działka nie znajduje się na wysokiej skarpie można założyć , że warstwa wodonośna znajduje się wysoko co umożliwia szybkie wykonanie nie tylko studni bitej typu abisynka ale także studni wierconej w której można umieścić pompę głębinową. Ze względu na to, iż wiercenie studni prawdopodobnie nie będzie wykonane na głębokość większą niż 20 metrów nie trzeba występować o pozwolenie na jej wykonanie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie dopuszczamy umieszczania w komentarzach informacji o charakterze komercyjnym. Zastrzegamy prawo usunięcia postów niezgodnych z polityką marketingową bloga.